Rabatka.pl Ogrodzenia działek i upraw
JAK ZAMAWIAĆ | KONTAKT
Rabatka.pl Ogrodzenia działek i upraw
Rabatka.pl Ogrodzenia działek i upraw
GOŚĆ [zaloguj się]
Twój koszyk jest pusty
Pułapki żywołowne
Poradnik » Poradnik fachowca » Pułapki żywołowne
Pułapki żywołowne to skuteczny i humanitarny sposób walki ze szkodnikami typu kuna, tchórz, wydra lub lis. Zwierzęta te coraz częściej zapuszczają się w pobliże gospodarstw domowych w poszukiwaniu łatwej zdobyczy pożywienia, nierzadko wyrządzając przy tym wysokie szkody. Zdziesiątkowane kurniki i woliery, zniszczone elewacje i poddasza, ogołocone stawy rybne to tylko niektóre przykłady strat, jakich może dokonać zwierzyna leśna. Poniższy tekst ma zadanie pomóc osobom mającym problem ze szkodnikami w wyborze odpowiedniej pułapki.W artykule zostaną również przedstawione mechanizmy działania systemów zapadkowych poszczególnych pułapek.

Pułapki żywochwytne dostępne na rynku różnią się od siebie budową, rozmiarami, użytymi materiałami i wreszcie mechanizmem działania. Dlatego też początku bardzo ważna jest identyfikacja szkodnika. Pułapka żywołowna na lisy, będzie się różnić od pułapki na tchórze lub pułapki na kuny. Jak więc wybrać odpowiednią pułapkę żywołowną?

Podział najczęściej spotykanych szkodników ze względu na rozmiar:

Zwierzę
Długość ciała
Zalecana długość pułapki
Polecana pułapka w naszej ofercie
Szczur
15 - 40 cm
40 - 60 cm
Pułapka żywołowna na szczury 61 cm
Królik/zając
40 - 53 cm + ogon maks. 30 cm
90 - 125 cm
Pułapka żywochytna na króliki, zające 90 cm
Kuna domowa/leśna
40 - 53 cm + ogon maks. 30 cm
90 - 125 cm
Pułapka żywołowna na kuny 125 cm
Lis
70 - 90 cm
90 - 150 cm
Pułapka żywochwytna na lisy 140 cm
Wydra
70 - 90 cm + ogon maks. 40 cm
125 - 150 cm
Pułapka żywołowna na wydry 125 cm
Bóbr
70 - 100 cm + ogon maks. 28 cm
125 - 150 cm
Pułapka żywochwytna na bobry


Poniżej przedstawione zostały sposoby działania różnego typu zapadek, które można znaleźć w pułapkach z naszej oferty:1) Zapadka GL

Pułapki żywołowne z zapadkami GL są najczęściej spotykane w żywołapkach na większe szkodniki. Zapadka GL swoim działaniem przypomina gilotynę, ponieważ spada pionowo w dół, odcinając drogę wyjścia złapanemu szkodnikowi. Zapadka utrzymuje się w dwóch szynach, dzięki czemu nie ma możliwości, aby zwierzę wydostało się z klatki. Zapadki tego typu posiadają m. in. pułapki żywochwytne na lisy, żywołapki na bobry oraz pułapki żywołowne na kuny i wydry.

2) Zapadka FAWN

Pułapki żywołowne popularnie wykorzystują także system zapadek FAWN. Mechanizm pracy tego typu zapadek jest prosty - zapadka zatrzaskiwana jest od wewnątrz i jest zablokowana przez otwarciem na zewnątrz. Z tego rozwiązania często korzystają pułapki żywołowne na wydry, pułapki na kuny oraz żywołapki na koty.

3) Zapadka SM

Kolejnym typem mechanizmu zapadkowego jest zapadka SM. Pułapki żywochwytne z tym mechanizmem to najczęściej pułapki dwuwejściowe przelotowe. Zapadki SM składają się z dwóch elementów, gdzie po aktywacji zapadki jeden element blokuje drugi, uniemożliwiając tym samym szkodnikowi opuszczenie żywołapki. Mechanizm zapadkowy SM wykorzystują często pułapki żywochwytne na kuny, pułapki żywołowne na wydry oraz żywołapki na lisy.

Na sukces schwytania szkodnika składają się:
  • rozmiar pułapki dobrany do rozmiaru zwierzęcia;
  • wybór odpowiedniej przynęty;
  • miejsce zastawienia pułapki.
Więcej informacji na temat zalecanej przynęty można znaleźć w opisach poszczególnych pułapek.
Poprzedni artykuł:
«Montaż ogrodzenia panelowego
Następny artykuł:
Stosowanie pułapek na dziką zwierzynę - regulacje prawne»