Rabatka.pl Ogrodzenia działek i upraw
JAK ZAMAWIAĆ | KONTAKT
Rabatka.pl Ogrodzenia działek i upraw
Rabatka.pl Ogrodzenia działek i upraw
GOŚĆ [zaloguj się]
Twój koszyk jest pusty
Drut ostrzowy i zasieki ostrzowe concentrina
Poradnik » Poradnik fachowca » Drut ostrzowy i zasieki ostrzowe concentrina
drut ostrzowy
Drut ostrzowy stanowi typ zapory agresywnej, co w praktyce oznacza wysokie obrażenia u osoby starającej się taką zaporę sforsować. Koncentrina jest także przez wielu uważana za udoskonaloną wersję drutu kolczastego, gdzie miejsce kolców z drutu zastąpiły ostre jak brzytwa żyletki. Początki concertiny sięgają I wojny światowej, kiedy żołnierze walczący na froncie spostrzegli, że przypadkowo splątany drut kolczasty stanowi niezwykle trudną barierę do pokonania. Armia zaczęła stosować zasieki tego typu podczas działań zbrojnych, szczególnie podczas tworzenia fortyfikacji okopów.

W dzisiejszych czasach drut żyletkowy używany jest w miejscach o wysokim stopniu zagrożenia, które wymagają najskuteczniejszej ochrony. Koncertina stosowana jest do wzmacniania ogrodzeń w zakładach karnych, na lotniskach, poligonach, a także magazynach i zakładach przemysłowych.

Drut ostrzowy concentrina - budowa
Oferowany przez nas drut ostrzowy posiada budowę zgodną z powyższym schematem. Tworzy go wytrzymały drut sprężynowy o średnicy 2,5 mm, który jest drutem nośnym. Wokół niego zaciśnięta jest taśma z wyciętymi ostrzami. Dodatkowo całość okala blacha, która pełni funkcję kołnierza zabezpieczającego - znacząco utrudnia to przecięcie drutu. Nasza koncentrina jest także skutecznie zabepieczona przed korozją - całość posiada ochronną warstwę ocynku.

Drut ostrzowy posiada wiele nazw w Polsce - wśród najczęściej spotykanych wymienia się nazwy: drut żyletkowy, drut brzytwiasty, koncertina, koncentrina, koncerlinia, concentrina lub falanga. Nazwy te stosowane są uniwersalnie, niezależnie od typu zapory ostrzowej. Poniżej zaprezentowane zostały rodzaje drutu ostrzowego concertina, które można znaleźć w naszej ofercie.

1) Zasiek spiralny z drutu ostrzowego concertina przestrzenna


Drut ostrzowy przestrzenny tworzą zwoje concentriny połączone w jedną spiralę. Każdy zwój ma identyczną, określoną średnicę nominalną. Koncertina spiralna po rozciągnięciu stanowi przestrzenny tunel, który jest bardzo trudny do sforsowania dla napastnika. W momencie, gdy nawet intruz zdoła przeciąć blachę ochronną i drut nośny, to powstanie jeszcze większa plątanina, która i tak zatrzyma taką osobę. Dostępne średnice zwojów: 45 cm, 70cm, 73 cm i 98 cm.

Montaż zasieków ostrzowych przestrzennych: Concertina spiralna mocowana jest na standardowych wysięgnikach do drutu kolczastego. Zalecane są tutaj wysięgniki dwuramienne, przez które uprzednio przeciąga się drut kolczasty, w efekcie czego tworzy się kosz gotowy na utrzymanie zwojów koncertiny. Concentrina powinna zostać jeszcze dodatkowo połączona z drutem, przy pomocy dowolnych łączników.

2) Koncentrina płaska z drutu ostrzowego


Kolejnym typem drutu żyletkowego jest zasiek ostrzowy płaski, który składa się z nakładających się na siebie kręgów, połączonych ze sobą złączkami, które tworzą jednolitą płaszczyznę w przeciwieństwie do concentriny przestrzennej. Koncentrina płaska jest najczęściej używana jako zwieńczenie istniejących ogrodzeń w zakładach produkcyjnych lub magazynach. Zasieki ostrzowe tego typu stanowią też mniejszcze zagrożenie dla osób trzecich, ponieważ nie wykraczają poza linię ogrodzenia. Dostępne średnice zwojów: 50 cm i 70 cm.

Montaż zasieków ostrzowych płaskich: Koncentrina płaska może być dowolnie mocowana w zasadzie do każdego typu ogrodzenia. Jej montaż może może się opierać na przytwierdzaniu do elementów betonowych lub metalowych i można tutaj wykorzystać dowolny typ złączek lub łączników.

3) Drut ostrzowy prosty


Concertina prosta swoja formą najbardziej przypomina klasyczny drut kolczasty z tym wyjątkiem, że drut brzytwiasty zamiast standardowych kolców posiadają ostre żyletki. Zwykle podczas wzmacniania ogrodzenia przy pomocy tego rodzaju drutu, mocuje się kilka jego poziomów.

Montaż drutu ostrzowego prostego: Drut żyletkowy prosty mocowany jest na wysięgnikach - uchwytach do drutu kolczastego. Drut ostrzowy przeprowadzany jest przez specjalne, wyprofilowane otwory w wysięgnikach, można go też dodatkowo zabezpieczyć zwykłym drutem.


Ważne: Zgodnie z artykułem w Dzienniku Ustaw z 1999 roku nr 15 poz. 140 "Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej", rozdział 9 Ogrodzenia § 41budowane ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla osób trzecich i zwierząt, dlatego też drut kolczasty lub ostrzowy powinien być monotowany na wysokości nie niższej niż 180 cm.
Poprzedni artykuł:
«Stosowanie pułapek na dziką zwierzynę - regulacje prawne
Następny artykuł:
Wybór agrowłókniny i agrotkaniny»